Sedef hastalığı nedir ve neden olur

Sedef hastalığı sistemik bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi karmaşık yöntemlerle yapılmalıdır. Bu, bu tür hastalarda aynı anda birkaç iç organın çalışmasında bir ihlal olduğu için yapılmalıdır. Sedef hastalığının nedenleri de farklı olabilir.

dirsekte sedef hastalığı

nedenler

Doktorlar, sedef hastalığına neyin neden olduğu konusunda kesin olarak belirlenmemiştir. Ancak aynı zamanda, ciltte plakların ortaya çıktığı ana faktörler şunları içerir:

 • gen düzeyinde yatkınlık. Ebeveynlerin sedef hastalığı varsa, vakaların sadece% 25'inde çocuklarına bulaşabilir. Her iki ebeveyn de böyle bir rahatsızlıktan muzdarip olduğunda, bulaşma riski artar. Tıp, hastalığın bulaşmasına katkıda bulunan gen seviyesindeki tam anları henüz bilmiyor.
 • Psikosomatik. Psikolojik nedenler de hastalığın görünümünü etkiler. Sedef hastalığı, sürekli sinirli olan veya sürekli stres altında olan kişilerde görülür.
 • bağışıklık. Kan kalitesi göstergelerinde bir azalma veya bağışıklıkta bir azalma ile bir hastalık da ortaya çıkabilir.
 • Tiroid bezi. Hormonal arka planda bir değişiklik ile vücuttaki plakların tezahürünü gözlemlemek mümkün olacaktır.
 • GIT. Sindirim sistemindeki başarısızlıklar sedef hastalığının ortaya çıkmasına neden olur.
 • İnsan vücudunda yetersiz miktarda B ve A vitamini.
 • SARS'tan sonra sedef hastalığı ortaya çıkabilir. Aynı zamanda, doktorlar soğuk algınlığının sadece hastalığın başlangıcının bir aktivasyonu olarak hizmet ettiğini, ancak sebebinin olmadığını savunuyorlar.

Hastaya uzun süre remisyon sağlamak için sürekli vitamin almalı ve merhem kullanmalıdır.

Belirtiler

Plakalar farklı geometrik şekil ve renklere sahiptir. Ancak, biraz dışbükeydirler. Döküntü ölü deri kalıntıları ile kaplıdır. Kaldırılabilirler. Bundan sonra, vücudun o kısmında, cildin geri kalanından rengi farklı olacak bir nokta kalacaktır.

Spot boyutu 1 ila 10 santimetre arasında olabilir. Plakalar ve daha küçük boyutlar var. Bu tür tezahürler ortak bir kütlede birleşebilir ve tüm vücudu etkileyebilir. Vücudun bu kısımları kaşınabilir. Buradaki cilt hücreleri, sağlıklı bir epidermise göre çok daha yavaş iyileşir.

Sedef hastalığının nedenleri psikolojik faktörler olabilir. Psikoloji de burada önemlidir. Strese maruz kaldıktan sonra, bir kişinin kafasında bir döküntü görünebilir. Yüzde veya ayak bileklerinde de oluşabilir. Hastalık başta kafa derisine yayılır. Böyle bir rahatsızlığın ortaya çıkmasının erken aşamalarında, onu sebore ile karıştırmak kolaydır. Bu nedenle, hasta uzun süre semptomlara dikkat etmeyebilir ve bunu epidermisin olağan tahrişine bağlayabilir.

sedef ilaçları

Bilim adamları, bu rahatsızlığın hangi nedenle ortaya çıktığı önemli değil, semptomlarının hemen ortaya çıkmayabileceğini söylüyor. Vücuttaki lekeler bir tehlike sinyali haline gelmelidir. Genellikle farklı geometriye ve küçük çapa sahiptirler. Bu tür belirtilerde ölü epidermis parçacıkları olabilir.

Tedavi

Sedef hastalığının nedenleri farklıdır, ancak tedavi kapsamlı olmalıdır. Başlangıçta, sedef hastalığının semptomlarına ve ardından nedenlere dikkat etmek önemlidir. Nedenleri ve tedavisi birbiriyle ilişkilidir.

Hastalığı derhal durdurmak ve yayılma olasılığını önlemek için gereklidir:

 • Bir diyet ayarlayın.
 • B12, B16, B ve A vitaminleri içeren besinler tüketin.
 • Baharatlı, kızarmış ve tuzlu yemeyin.
 • Alkol içme.
 • Gergin olmayın ve stresten kaçının.

Böyle bir rahatsızlığın tezahürünün ilk aşamasında, salisilik asitli merhemlerle tedavi edilebilir. İltihabı giderir, kaşıntıyı azaltır ve plakların yüzeyindeki bakterileri yok eder. Komplikasyon durumunda ve ağır vakalarda, hormon bazlı bir merhem kullanılarak tedavi yapılır. Bununla birlikte, hasta iltihabı hafifletecek ve plakların yayılma olasılığını azaltacaktır. Semptomların şiddeti de azalacaktır.

Sedef hastalığı çocuklarda da olur. Sedef hastalığının nedenleri burada farklı olabilir. Çocuklarda sedef hastalığı da kapsamlı bir şekilde tedavi edilir. Kalsiyum, vitaminler, antihistaminikler ve sakinleştiriciler reçete edilir. Stres ve gerginliği azaltmak için bitki banyoları da yapabilirsiniz.

kadın sedef hastalığı

Plakların tezahürü üzerinde dolaylı bir etki, hormon dalgalanmalarına neden olabilir. Hastalığın ilk aşaması, ergenlik döneminde bir çocukta da teşhis edilebilir. Kadınlarda, hastalığın tezahürünün başlangıcı, adetin başlangıcı ile çakışabilir. Belirtiler, vücutta hormonal bir dalgalanma gözlendiğinde menopoz sırasında yetişkinlikte de ortaya çıkabilir.

Doktorda sedef hastalığı olan hamile kadın

Bir fetüs taşırken, kadınlar remisyon yaşarlar. Bunun nedeni, adrenal bezlerin çok çalışması ve çok miktarda kortizon salgılamasıdır.

Sedef hastalığının nedenleri, semptomları ve tedavisinin yaştan bağımsız olarak hem kadınlarda hem de erkeklerde hemen hemen aynı olabileceğini de belirtmekte fayda var.

eklemler

Sedef hastalığı olan kişilerin yarısında eklem sorunları da yaşanabilir. Bu hastalık 30 ila 40 yaş arasındaki insanları etkileyebilir. Semptomlar genellikle bacaklarda görülür. Teşhis için bir röntgen çekmeniz, idrar ve kan testlerini geçmeniz gerekecektir.

Doktorlar, bu hastalığı tedavi etme kabiliyetine sahip her hasta için bireysel bir yaklaşım olasılığını henüz belirlemedi. Bu nedenle, semptomları ortadan kaldırmak için ilaçlar ve steroid olmayan merhemler genellikle reçete edilebilir.

Halk ilaçları

Bir çocukta veya bir yetişkinde, sedef hastalığı halk ilaçları ile de tedavi edilebilir. Böyle bir tedaviye yatkındır. Aynı zamanda sedef hastalığının nedenleri de farklı olabilir.

Hastalık mide-bağırsak bozukluğu nedeniyle kendini gösterirse, bitkisel kaynatma alarak başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Tentürler alkol üzerinde olmalıdır. Burada aşağıdaki bitkileri kullanabilirsiniz:

 1. Aloe.
 2. Dulavratotu.
 3. Arpa.
 4. Karahindiba ve diğerleri.

Bu tür bitkiler, hastanın vücudu üzerinde antiseptik ve antienflamatuar bir etkiye sahip olabilir.

Diyet

Böyle bir rahatsızlık ile bir diyet takip etmek önemlidir. Alevlenme dönemlerinde narenciye, süt, yumurta kullanımından vazgeçmeye değer. Tuzlu yiyecekleri dikkatli ve az miktarda almakta fayda var, ancak tuzu tamamen reddetmek daha iyidir. Ayrıca et veya balıktan zengin et suyu içmemelisiniz. Aynı zamanda doktorlar, küçük miktarlarda alkolün periyodik olarak tüketilebileceğini belirtiyorlar. Hastalık ilerlemeye başladığında oruç günlerini vücudun yapmasında fayda vardır.

doktor sedef hastalığını kafasına inceliyor

komplikasyonlar

Sedef hastalığı alevlenmeler ile ortaya çıkabilir. Bu durumda hastanın cilt yüzeyinin çoğu lekelenebilir. Eklemlerin durumu kötüleşecektir. Bu tehlikelidir çünkü kalp yetmezliği ile patoloji ciddi sonuçlara yol açabilir.

Bu durumda hastanın yatak istirahatine hatasız uyması, iltihabı hafifletmeye yardımcı olacak intravenöz sıvıyı enjekte etmesi, doktorun yazacağı karmaşık ilaçları alması ve cildin soğuması için bandaj uygulaması gerekecektir.

önleme

Plakların vücutta görünmesinin tüm nedenleri göz önüne alındığında, remisyonun uzamasına yardımcı olan önleme yöntemlerini belirlemek mümkündür. Bu:

 • Sigara ve alkolü bırakın.
 • Sakinleştirici alın ve stresten kaçının.
 • Abur cubur yemeyin (kızarmış, tuzlu vb. ).
 • Tiroid bezinin çalışmasını ve durumunu izleyin. Bu nedenle düzenli olarak doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.
 • Kozmetik ürünlerini tamamen reddedin veya yalnızca küçük miktarlarda kullanın.
 • Günlük bir rutin oluşturun.
 • Özellikle SARS'tan sonra vitamin alın.

Sedef hastalığını önlemenin iyi bir yolu ultraviyole radyasyondur. Işınlar hem yapay hem de doğal olabilir. Bu nedenle hastaların daha sık güneşte veya temiz havada olmaları önerilir. Ultraviyole radyasyona maruz kaldığında, cildin hasarlı bölgeleri, hücre yenilenme sürecini hızlandırabilen bir enzim üretecektir. Bu tür banyoların yardımıyla hem cilt sedef hastalığını hem de tırnak sedef hastalığını başarılı bir şekilde tedavi etmek mümkündür.

Bilim adamlarının bu hastalıktan henüz tam olarak kurtulmanın bir yolu olmadığını keşfettiklerini de belirtmekte fayda var. Remisyon altı aydan birkaç yıla kadar gözlemlenebilir.

Bu noktaları bilerek, zaman içinde sedef hastalığının semptomlarını belirleyebilecek ve bir doktora danışabileceksiniz. Böyle bir rahatsızlık erken bir aşamada tedavi edilirse, terapi süreci büyük ölçüde kolaylaştırılabilir ve hızlandırılabilir.