İlk aşamadaki sedef hastalığı - patoloji belirtileri, tedavi, halk ilaçları

Ölçek liken en yaygın dermatolojik hastalıklardan biridir. Gezegendeki insanların yaklaşık% 5'inin ilk aşamadaki (pullu) cilt sedef hastalığının semptomlarına aşina olduğu bilinmektedir. Bu hastalığın nedeni, vücudun dış uyaranlara maruz kaldığında yetersiz tepki vermesidir. Sağlıklı bir vücutta ise cilt hücrelerinin yenilenme süresi 3-4 hafta civarındaysa, bu patolojiye sahip hastalarda 4-5 güne iner.

Sedef hastalığının ilk aşamasının nedenleri ve belirtileri

Bugüne kadar, sedef hastalığının erken bir aşamada ortaya çıkmasının nedenleri henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Ancak hastalığa yol açan tetikleyicinin şiddetli stres olduğuna inanılmaktadır. Ek olarak, olası nedenler arasında uzmanlar aşağıdakileri ayırt eder:

 • aktarılan enfeksiyonlar;
 • soğuk iklimlere tepki;
 • bazı yeme alışkanlıkları (baharatlı yemeklerin kötüye kullanılması, turşular);
 • sağlıksız yaşam tarzı (özellikle alkolizm);
 • kalıtsal faktör.

İlk aşamadaki sedef hastalığı belirtileri

Sedef hastalığını erken bir aşamada tanımak önemlidir. Sonuçta, tedavinin zamanında başlaması, durumun bozulmasını ve hastalığın diğer organlara yayılmasını önlemeyi mümkün kılar.

dirseklerde sedef hastalığı

Hastalığın ilk belirtileri dirseklerde görülebilir. İlk aşamadaki sedef hastalığı daha çok küçük bir döküntü gibidir, biraz sonra küçük nodüller oluşur. Bir süre sonra birbirlerine bağlanarak büyürler. Daha sonra cildin etkilenen bölgelerinde çeşitli boyutlarda plaklar belirir. Beyaza dönerler ve soyulurlar.

Sedef hastalığı ilk aşamada kaşınıyor mu? Dermatologlar genellikle bu soruya olumlu bir cevap verir. Özellikle plak birikiminin en fazla olduğu yerlerde can sıkıcı kaşıntı:

 • dirseklerde;
 • dizlerde;
 • cilt bütünlüğünün bozulduğu yerlerde (kesikler veya çatlaklar var).

Hastalığın ilk belirtileri genellikle giysilerin sürekli dokunduğu yerlerde ortaya çıkar. Bu özellikle çocuklarda belirgindir. Bu nedenle, ilk aşamadaki sedef hastalığı, genellikle yıkamada kullanılan ürünlere karşı diyatezi veya alerji belirtileri ile karıştırılır. Bu en tehlikeli hatadır. Ne de olsa, ilk döküntü göründüğünde başlanan tedavi, daha sonra reçete edilen tedaviden çok daha etkilidir.

Uzmanlar, bir otoimmün sorunu doğru bir şekilde gösteren ve başka bir cilt hastalığı ile karıştırılmasına izin vermeyen üç ana belirtiyi ayırt eder:

 1. Ezilmiş stearine benzeyen bir leke. Pulların pul pul dökülmesi nedeniyle oluşur.
 2. Ölçeklerin altında sözde terminal filmin görünümü.
 3. Deride çürüklerin görünümü (kan çiy damlacıkları).

Sedef hastalığının ilk aşamasında semptomlar (döküntüler) yaklaşık 2 ay sonra kaybolur. Tedavi edilmezse, bir süre sonra yeniden ortaya çıkarlar, ancak çok daha büyük bir hacimde.

Sedef hastalığının ilk aşamasının tedavisi

Doktorlar, hastalığın ilk formunun tedavisine dikkatle yaklaşır. Ve yirmi yıl önce, ilk belirtilerde, hormonal ilaçlar ve sitostatikler de dahil olmak üzere genellikle oldukça ciddi ilaçlar reçete edildiyse, o zaman modern taktikler alevlenmenin nedenini ortadan kaldırmayı amaçlar - hastalara stresten kaçınmaları, beslenmeyi gözden geçirmeleri, Ölçülen yaşam tarzı. Hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için uzmanlar, aşağıdakilere dayanarak hazırlanan merhemler, jeller, şampuanlar dahil olmak üzere hormonal olmayan topikal ajanları reçete eder:

 • huş ağacı, çam veya ardıç katranı;
 • gres;
 • sıvı yağ;
 • anti-inflamatuar ilaçlar (salisilik ve çinko merhem).
merhem ile ellerde sedef hastalığı tedavisi

İlk aşamadaki sedef hastalığı ile tedavi, A ve E vitaminleri ile zenginleştirilmiş yağlı kremlerin kullanımını da içerir. Hormonal ajanlar içeren merhemler, hormonal olmayan topikal ajanların kullanımının rahatlama getirmediği durumlarda kullanılır.

Ek olarak, bir fizyoterapi prosedürü uygulandıktan sonra ilk aşamada sedef hastalığında iyi bir etki gözlenir:

 • yatıştırıcı etkisi olan elektro uyku;
 • çeşitli uzunluklarda dalgalarla ultraviyole ışınlama (311-312 nm ve ayrıca 310-340 nm);
 • geniş bir frekans aralığında (800-3000 kHz) titreşimlere ultrasonik maruz kalma;
 • lazer tedavisi;
 • kriyoterapi.

Sedef hastalığının ilk aşamasını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar ve prosedürler, doktor, semptomların ciddiyetine, hastanın yaşına ve vücudun tedaviye yanıtına odaklanarak bireysel olarak reçete eder.

evde tedavi

Sedef hastalığının ilk aşamasında durumu hafifletmek için evde tedavi, reçeteli bir doktorla birleştirilmelidir. Çoğu hasta için dermatologlar, yağlı etleri, füme etleri, acı baharatları, kahveyi, çikolatayı ve alkolü tamamen bırakarak diyette bir değişiklikle başlamanızı önerir. Diyetinizi taze meyve ve sebzeler (özellikle yapraklı), ekşi süt ve balık ürünleri ile çeşitlendirmelisiniz.

sedef hastalığı için banyo

Cildi daha fazla tahriş etmemek için yıkamada bebek veya katran sabunu kullanılması tavsiye edilir. Şifalı otlar (üç renkli menekşeler, ardıl, kırlangıçotu, şerbetçiotu ve diğerleri) koleksiyonları ve deniz tuzu içeren banyolar iyi yardımcı olur.

Uzmanlar ayrıca çamur tedavisinin uygulandığı tatil yerlerine deniz kıyısına yapılan gezileri reddetmemeyi de tavsiye ediyor. Aynı zamanda rahatlamak için yılın en sıcak aylarını seçmemelisiniz. Ilımlı sıcaklıklarda, kaplıca tedavisi, çamur uygulamaları ve deniz suyunda banyo yapmak kalıcı bir etki sağlar.

Çözüm

Sedef hastalığını ilk aşamada tedavi etmenin mümkün olup olmadığını merak ederken, hiç şüphe yok. Zamanında bir doktora danışarak, sorunu uzun süre unutma olasılığı yüksektir.