Sedef hastalığı şüphesi: Hangi doktorla temasa geçilecek ve hangi uzmanlar hastalığı tedavi edecek?

Sedef hastalığı yaygın bir cilt hastalığıdır. Adı, Yunanca "psora" ("kaşıntı" olarak tercüme edilir) kelimesinden gelir. Bugün, dünya sakinlerinin yaklaşık %5'i bu hastalıktan muzdariptir.

Sedef hastalığı, bebeklerden yaşlılara kadar her yaştan insanda ortaya çıkabilir. Uygulama, hastaların çoğunluğunun genç insanlar olduğunu göstermektedir. Sedef hastalığı şüphesiyle doktora giderler.

Kliniği ziyaret etmeden önce bu tür şikayetlerle hangi uzmana başvurmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Sedef hastalığından şüpheleniyorsam hangi doktora başvurmalıyım?

doktor sedef hastalığı olan bir hastayı muayene

Sedef hastalığının ilk belirtilerinin ortaya çıkması durumunda, bir dermatoloğu ziyaret etmek gerekir. Sonuçta, bu hastalığın belirtileri önce ciltte ortaya çıkar.

Cilt hastalıklarının yetkin tedavisini yapan bir uzman, doğru teşhisi koyacak ve gerekli tüm terapötik önlemleri alacaktır.

Hastanın komplike bir sedef hastalığı türü (psoriatik artropati) varsa, tedavi profesyonel bir romatolog tarafından yapılmalıdır.

Hastanın hangi uzmana başvurduğuna bakılmaksızın, doktor bu hastalığın varlığını kolayca onaylayabilir veya tersine reddedebilir.

Herhangi bir sedef hastalığının tedavisi zahmetli bir süreçtir. Bu arada, prensipte tam bir tedavi gerçekleşmez. Semptomların kaybolmasıyla bile hastalık gerileme aşamasına geçer. Bu durumda semptomlar tamamen kaybolabilir.

Sedef hastalığını hangi doktor tedavi eder?

Sedef hastalığı, semptomları deri döküntüleri ile sınırlı olmayan sistemik bir hastalıktır. Çoğu zaman, seyrine metabolizmadaki bir değişiklik, bağışıklık bozuklukları ve endokrin sistemdeki arızalar eşlik eder.

koldaki psoriatik plaklar

İhlaller sıklıkla iç organların çalışmalarını etkiler. Buna göre, bu durumda bir dermatologun konsültasyonu yeterli değildir.

Birçok hastada kafa derisinde psoriatik plaklar oluşur. Bu durumda, uygun bir uzmanın tavsiyesi de gereklidir.

Dermatolog

Sedef hastalığı olan bir hastanın deneyimli bir dermatolog tarafından düzenli olarak izlenmesi çok önemlidir. Bu çok önemlidir, çünkü bu hastalık remisyondan birkaç yıl sonra bile kötüleşebilir.

Ayrıca uzman, bir deri hastalığının gelişmesine neden olmuş olabilecek altta yatan hastalığı belirlemek için gerekli çalışmaları yürütür.

Bu durumda, etkili tedavisini yürütmek gerekir.

Hastalığın ciddiyetine bakılmaksızın tüm terapötik önlemler bir dermatologla anlaşılmalıdır. Bazen sedef hastalığı, eklemleri etkileyen bir patolojinin gelişimini kışkırtır - psoriatik artropati. Herhangi bir komplikasyon durumunda uzman hastayı romatoloji uzmanına yönlendirir.

Uzman Doktorlar

Hangi uzmanın sedef hastalığını tedavi ettiği ortak bir soruyu cevaplarken, birçok insan sadece hastalığın dış belirtilerini değil, aynı zamanda refahın bozulmasına neden olan nedeni de ortadan kaldırmanın önemli olduğunu unutuyor. Buna göre, hastalığın etkili tedavisi için, oldukça uzmanlaşmış uzmanların yardımı olmadan yapılamaz.

sedef hastalığını tedavi eden doktorlar

Sedef hastalığını ve yaygın komplikasyonlarını tedavi eden doktorlar şunlardır:

 • gastroenterolog: Ağır organ hasarı durumlarında bu doktorun yardımı gereklidir. Bu durumda, genellikle güçlü ilaçlar almak gerekir. Durumu olumsuz etkilemelerine rağmen, midenin, karaciğerin çalışması, bu ilaçların kullanımı ile tedavi seyri iyi bir etki yaratır;
 • kardiyolog: patolojiye kalbin çalışmasında (perikardit, miyokardit) önemli rahatsızlıklar eşlik edebilir. Bu gibi durumlarda, hastanın sadece bir kardiyologdan profesyonel yardım alması gerekir;
 • nefrolog:hastalığın belirli biçimlerine büyük başarısızlıklar, mesanenin kısmi işlev bozukluğu, böbrekler eşlik eder. Bu tür patolojilerin tedavisi kalifiye bir doktor tarafından yapılmalıdır;
 • nörolog:nörolojik patolojiler genellikle bir cilt hastalığının tekrarlamasına neden olur. Buna göre prostatit gelişimine yatkın olan (veya tekrarladığında) hastalar her 3-6 ayda bir önleyici muayeneden geçmelidir;
 • romatolog: artropati durumunda, bir romatolog konsültasyonu gereklidir. Düzgün seçilmiş bir tedavi prensibi olmadan hastalıktan kurtulmak imkansızdır.

Patolojinin tedavisi sadece zamanında eylem ile etkilidir. Doktor tavsiyelerine uymak, zihinsel rahatsızlıkla başa çıkmanıza ve gelecekte komplikasyonların gelişmesini dışlamanıza izin verecektir.

Sedef hastalığı olan tüm hastaların bir psikolog tarafından gözlemlenmesi önerilir. Hastalığın alevlenmelerinin% 78'inden fazlası sinir gerginliği, şiddetli stres nedeniyle kendini gösterir.

Deneyimli bir psikolog, her hastanın duygusal stresle başa çıkmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede toplumda çok daha iyi uyum sağlamak mümkün olacaktır.

Teşhisin netleştirilmesi: Hangi tıbbi muayenelerden geçmeniz gerekiyor?

sedef hastalığı testleri

İlk tanı muayenesi sırasında, sedef hastalığından şüpheleniliyorsa, ilk muayene sırasında hasta aşağıdaki zorunlu testlerden geçmelidir:

 • İdrar analizi: su-tuz dengesini belirlemek için gerekli;
 • dışkı analizi:vücutta olası helmint varlığını tespit etmek için gerekli;
 • kan testi: genel, ayrıca biyokimya. Birçok hasta yanlışlıkla kanın tanıyı çürütmeye veya doğrulamaya yardımcı olduğuna inanır. Ancak, bu pek doğru değil. Böyle bir çalışma, hastalığın neden olduğu olası komplikasyonları belirlemek için yapılır. Kan ayrıca vücutta alerjik reaksiyonların varlığını belirlemenizi sağlar.

Ek çalışmalar şunları içerir:

 • bakteriyolojik kültür: mukoza zarında döküntüler ortaya çıkarsa gerçekleştirilir. Bu, farenjiti (akut) dışlamak için gereklidir;
 • radyografi: hastanın eklemlerinde ağrı varsa ve doktorun psoriatik artrit varlığından şüphesi varsa, kemik yapısının yardımcı bir çalışması yapılır;
 • cilt biyopsisi: tanıyı netleştirmek için, etkilenen deriden çıkarılan epidermisin sitolojik incelemesi yapılır. Vücudun bir veya daha fazla bölgesinden numuneler alınır.

Hastanın tam tıbbi desteği neleri içerir?

Doktorun çalışmasının nihai amacı, bir kişinin çalışma kapasitesini korumak ve aynı zamanda sedef hastalığından muzdarip bir hastanın sakatlığını önlemektir.

Hasta zaten ciddi bir durumda nitelikli yardım için başvurmuşsa, yatarak tedavi gereklidir. Tatmin edici bir durumda, uzmanlar dispanser gözlemini önerir.

Bu durumda, düzenli olarak doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir. Bu sayede hastalığın dinamiklerini daha iyi kontrol etmek mümkün olacaktır.

Sedef hastalığından muzdarip bir hasta için tam tıbbi destek, özel bir sanatoryum veya dispanserde tedaviyi içerir. Hastaların iki hafta boyunca özel bir huzurevine gitmesi nadir değildir.

Bu tür tıbbi kurumlarda hasta, deneyimli uzmanların sürekli gözetimi altındadır. Aynı zamanda, sadece tedavinin etkinliği kontrol edilmez. Sanatoryumlar da sedef hastalığı olan misafirler için en uygun menüyü düşünüyor.

Birçoğu, sedef hastalığının hasta için hoş olmayan bir hastalık olduğu konusunda hemfikir olacaktır (fiziksel ve ahlaki açıdan). Neyse ki, bugün tıp, sedef hastalığını etkili bir şekilde tedavi etmenin sayısız yolunu biliyor.

Hastalar, bugün yardımlarına gelebilecek birçok uzmanın olduğunun farkında olmalıdır. Hastalığın derecesi ne olursa olsun, bu hastalık yetkin bir şekilde ele alınmalıdır. Sadece doğru yaklaşım durumunda olumlu sonuçlar elde etmek ve sürdürülebilir remisyon elde etmek mümkün olacaktır.